Przedszkole nr 5 w Sokółce


Dzień Dobrych Uczynków 2022

10 miesięcy temu

19 maja 2022 roku obchodziliśmy Dzień Dobrych Uczynków. Pomysłodawcą tego święta jest Fundacja Ekologiczna Arka. Jest to święto społecznych, bezinteresownych działań. Celem działań nauczycieli Przedszkola nr 5 w Sokółce było kształtowanie u najmłodszych postaw empatii i wrażliwości na potrzeby innych ludzi. Wprawdzie nasze przedszkolaki są jeszcze mali, jednak serca mają ogromne, jest w nich wiele dobra, którym pragną dzielić się z innymi.
W tym szczególnym dniu każda grupa miała wyznaczone zadanie, które wylosowała wcześniej, aby móc się do niego solidnie przygotować.

Grupa Stokrotki tego dnia już od samego rana witała rodziców pięknym uśmiechem i miłym słowem. Rodzice włączyli się w akcję udekorowania naszego przedszkola kolorowymi balonami na których pisali dobre przesłanie, czy też dobry uczynek. Inni rodzice otrzymywali serduszka, które umieszczali na przedszkolnym drzewku dobrych uczynków. Serdecznie dziękujemy rodzicom za poświęcenie nam chwili oraz aktywne włączenie się w udekorowanie naszego przedszkola.

Grupa  Gerbery wylosowała zadanie dotyczące zbiórki karmy i niezbędnych przedmiotów na rzecz schroniska dla zwierząt.  Kilka dni przed świętem Dobrych Uczynków, Gerbery zorganizowały w Przedszkolu zbiórkę rzeczy dla zwierząt ze schroniska w Sokółce, do której włączyli się rodzice. Jak zwykle dzieci wraz z rodzicami spisali się na szóstkę! Przedszkolaki miały okazję na zajęciach dydaktycznych poznać instytucję , której celem jest pomoc bezpańskim zwierzętom. Po zebrane rzeczy i karmę dla zwierząt , zgłosiła się do nas Pani  Edyta pracująca w schronisku, której podziękowaliśmy za jej pracę i życzyliśmy wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Dobrych Uczynków. Oprócz tego podarowaliśmy kartkę z pozdrowieniami dla podopiecznych schroniska. Mamy nadzieję, że tego dnia choć troszkę uszczęśliwiliśmy naszych czworonożnych przyjaciół.

 Grupa Maczki spacerowała ulicami miasta, wręczając napotkanym osobom balony
z radosnymi minkami, cukierki i serduszkowe pocztówki. Maczki stwierdziły, że największą nagrodą, był dla nich życzliwy uśmiech na twarzach i ciepłe słowa jakimi zostali obdarowani. Przedszkolaki wykazały się dużą wrażliwością i wielkim sercem.

Grupa Bratki odwiedziła Miejski Żłobek w Sokółce, aby młodszym kolegom zaprezentować piosenkę o dobrych uczynkach oraz wierszyk. Mali aktorzy wypadli wspaniale, a ich młodsi koledzy z wielkim zainteresowaniem oglądali ich występ . Na koniec nagrodzono ich gromkimi brawami i zaproszono do wspólnej zabawy. Przedszkolaki nie zapomniały również o drobnym upominku, każdy maluszek otrzymał kolorowankę oczywiście o tematyce dobrych uczynków.

Grupy specjalne: Różyczki i Sasanki posadziły drzewko na placu przedszkolnym. Tym samym włączyły się  w niesienie pomocy naszej planecie. Efekty ich  pracy można podziwiać na zdjęciach. Taka forma pomocy bardzo spodobała się dzieciom. Przedszkolaki chętnie uczestniczyły w pracach, przysypując roślinę ziemią i podlewając ją obficie. W tym miejscu wychowawczynie z dziećmi umieściły tabliczkę z nazwą rośliny oraz  grupy upamiętniającą obchodzone święto, zobowiązały się , że będą o nią  dbać, podlewając i obserwując jej wzrost.

Grupa Frezje wystąpiła z programem artystycznym dla podopiecznych  Środowiskowego Domu Samopomocy. Przedszkolaki zaprezentowały swój talent wokalny, śpiewający piosenkę oraz recytując wiersz. Widzowie, byli zachwyceni występem 3-letnich dzieci, a z ich twarzy nie schodził uśmiech. Atmosfera był bardzo serdeczna. Szczęśliwe i dumne z siebie dzieci powróciły do swych zajęć w przedszkolu. Takie spotkania przyczyniają się do kształtowania wśród najmłodszych szlachetnej i otwartej postawy, uwrażliwiając je na problem ludzi niepełnosprawnych.

Grupa Tulipany z hasłem „ Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim” porządkowała groby na cmentarzu w Sokółce. Przedszkolaki „ uzbrojeni” w niezbędny sprzęt z wielką radością przystąpili do pracy. Dzięki takiej akcji uczą się szacunku dla tradycji oraz poszanowania miejsc pamięci o zmarłych.

Grupa Krokusy brała udział w zajęciach integracyjnych z dziećmi z oddziału specjalnego: Różyczki i Sasanki. Wszyscy chętnie uczestniczyli w przygotowanych zabawach. Na koniec, tak miłego spotkania przekazano sobie „ iskierkę przyjaźni” oraz podziękowano za wspólną zabawę.

Grupa Storczyki postanowiły uczcić Dzień Dobrych Uczynków w murach naszego przedszkola, dziękując jego pracownikom. Panie otrzymały lizaki z napisem: „ Uśmiechnij się, dziękujemy że jesteś” Odwiedziliśmy naszą Panią Dyrektor, dziękując za jej pracę, za miejsce tak ważne dla nas. Paniom Kucharkom podziękowaliśmy za smaczne posiłki. Nauczycielkom za opiekę, naukę i poświęcony nam czas. Paniom Woźnym i Pomocom Nauczycieli za pomoc, opiekę i czystość.

            Mamy również nadzieję , że teraz dobre uczynki będziemy czynić codziennie a nie tylko od święta. Także my dorośli, dawajmy dzieciom najlepszy przykład. Wystarczy, aby w naszym codziennym, zabieganym życiu znaleźć chwilę, którą możemy poświęcić na zrobienie czegoś dobrego. Wiemy, że nasze przedszkolaki będą czynić dobro i nieść radość z „dawania siebie innym”.

Koordynatorzy projektu :Aneta Gardzieczyk, Agnieszka Olechno

Dodaj komentarz