Przedszkole nr 5 w Sokółce


Kronika

 
ROK SZKOLNY 2022/2023
 
 
 
GRY

Medal Przyjaźni Misia Uszatka
Nasze Przedszkolaki rozwijają swoje talenty plastyczne poprzez udział w konkursach. Jednym z nich był konkurs plastyczny Medal Przyjaźni Misia Uszatka.  Na ręce Pani Anny M. przesłano podziekownia za udział w w/w konkursie.
Kartki świąteczne 2009
Od kilku lat przed świętami przygotowujemy kartki świąteczne dla sponsorów, zaprzyjaźnionych instytucji oraz przyjaciół.
Wysyłamy kartki Wszystkim, którzy współpracują z nami i wspierają nasze działania. Oto kilka propozycji z tego roku
Podsumowanie programu " Co warto jeść?"- wspólne ucztowanie
17 grudnia 2009 r. rodzice z grupy Bratków  uczestniczyli we wspólnym ucztowaniu. Celem spotkania było utrwalenie przez dzieci wiedzy i umiejętności  zdobytych podczas realizacji programu " Co warto jeść?" oraz wykorzystanie ich w praktyce.A także czerpanie radości ze wspólnej zabawy z rodzicami i spożywanie własnoręcznie przyrządzonych potraw.
Zabawolandia
8 grudnia 2009 dzieci z naszego Przedszkola spędziały czas w Zabawolandii. Dzieci powitał Pan Kogut i zaprosiła do zabawy w pociąg.Wszystkie dzieci wyruszyły pociągiem po hali sportowej oglądając jakie atrakcje  przed Nimi. Przedszkolaki podzielono na grupy: część bawiła się skacząc na dmuchanym zamku, inne skakały na trampolinie, a jeszcze inne brały udział w różnych zawodach i zabawach ruchowych. Były też wspólne tańce i pląsy. Na zakończenie odwiedził dzieci Mikołaj; wspólnie tańczono, śpiewano kolędy.Oczywiści Święty Mikołaj nie zapomnial o prezentach: wręczył słodkości i balony.Dzieci pełne radości wróciły do przedszkola.
Galaretka owocowa
Dzieci z grupy Bratków realizują program zdrowego odżywiania " Co warto jeść?". Dziś przygotowały  galaretkę z owocami. Krojenie zgromadzonych owoców sprawiło przedszkolakom wiele satysfakcji.
Galaretka zamiast słodyczy- to jest to !!!
Mikołajki razem z uczniami Zespołu Szkół Integracyjnych w Sokółce
Uczniowie Zespołu  Szkół Integracyjnych w Sokółce wraz z nauczycielką Katarzyną Różak zorganizowali Przedszkolakom z naszego przedszkola Mikołajkową Niespodziankę. Wspólne zabawy z  Mikołajem, wróżką i klaunem to tylko część niespodzianek.Uczniowie przygotowali też ciekawe zajęcia plastyczne: dzieci ozdabiały choinkę bombki, mikołaja i bałwanki.Uczyły się wspólnie zimowych piosenek bgranych na gitarze. Nie zabrakło też mikołajkowego upominku w postaci słodkości.Radość i uśmiech na twarzach dzieci świadczy o udanej imprezie.
Składamy serdeczne podziekowania Pani Katarzynie za tak atrakcyjny i sympatyczny  Mikołajkowy Dzień!!!
Przedszkolny kalendarz Misia Haribo
Bardzo lubimy prace plastyczne i uczestniczymy w wielu konkursach .Te organizowane przez „Akademie Misia Haribo” należą do naszych ulubionych. Wykonując te prace mieliśmy okazję utrwalenia poznanego wcześniej słownictwa dotyczącego kolorów, doskonaliliśmy umiejętności komunikacyjne- słuchanie, rozumienie i mówienie w języku obcym. Przeżywaliśmy wielka radość i zadowolenie podczas zabaw i tworzenia prac.
 
Klub Przedszkolaka i Zabawy Andrzejkowe
30 listopada gościliśmy dzieci z Klubu Przedszkolaka w Starej Rozedrance. " Chcesz wziąć udział w tym spotkaniu To przed drzwiami prosto stój  i wylosuj numer swój"- tak rozpoczęto zabawę Andrzejkową.  Przedszkolaki wróżyły:
" Kim będę gdy dorosnę?" " Stateczki" " Butelka prawdę Ci powie" " Losowanie kolorów"
i wiele innych.Nie zabrakło oczywiście  Czarodziejki, która czarowała różdżką.  Dzieci częstowały się własnoręcznie przygotowaną sałatką owocową. Po zabawie każdy udał się na słodki poczęstunek .
W królestwie warzyw
Królestwo warzyw, rozpoczęliśmy zabawą w króliki. Dzieci otrzymały uszy królicze, które założyły na główki. Następnie króliczki zrobiły się bardzo głodne i zaczęły szukać pożywienia. Spotkało je wielkie szczęście, gdyż Pani ogrodnik właśnie zbierała marchewkę w swoim ogrodzie, ale zapomniała ją zabrać ze sobą, uradowanie króliki wskoczyły do ogródka i zaczęły jeść marchewkę, by napełnić swoje brzuszki. Tak rozpoczęliśmy krainę warzywną.
W krainie tej dzieci przyrządziły sobie sałatką na obiad, ogórek z pomidorkiem i śmietana.
Następnego dnia rano zrobiły sałatkę na śniadanie do kanapek: kukurydza, szczypiorek, ogórek.
W czasie pobytu w tej krainie dzieci poznały i bawiły się przy piosenkach: ,, Pomidorek” ,, Ogórek ogórek” 
 
Mlekolandia
Wspaniała łaciata krówka, zaprasza dzieci do swojej krainy mlekolandii. Dzieci wchodzą do sali, a tam wielka niespodzianka- krówka, która rozdaje mleko, kto napije się mleczka od krówki ten może przejść do krainy mlekolandii, w nagrodę otrzymuje cukierka (krówkę). Dzieci na diecie pija wodę.
Wraz z krówką pobyt w tej krainie min sympatycznie. Dzieci poznały piosenkę: ,, Odlotowa krowa” gdzie razem z krową tańczyły.
Wielką radość sprawiło dzieciom robienie naleśników, z serkiem waniliowym, ale to była uczta.
Wspaniałe również wyszły dzieciom koktajle mleczne: bananowe, jabłkowe i mandarynkowe.
Wszystko co dobre kiedyś się kończy. Dzieciaki pożegnały krówkę obiecując jej, że będą pamiętały,że mleko i nabiał jest zdrowy.  
Ziarenkowo
Dzieci  biorące udział w programie " Co warto jeść" zostają zaproszone do krainy: Ziarenkowo.
By dostać się do krainy dzieci muszą odszukać ziarenka, które ukryte są w przedszkolu, zatem wyruszamy na spacer po korytarzach naszego przedszkola. Po zaliczonym zadaniu każde dziecko otrzymuje pieczątkę w swoim paszporcie, która upoważnia do poruszana się w danej krainie.
Niespodzianki jakie zostały przygotowane to: dzieci z poznanych ziarenek mogły zrobić sobie instrumenty przy których wspólnie bawiły się, tańczyły, było też pieczenie chleba przez dzieci. Kolejny dzień, to dzieci samodzielnie robią kanapki z chlebka, który upiekły dzień wcześniej. 
Andrzejki w Stokrotkach
Spotkanie Andrzejkowe w grupie Stokrotek było okazją do wesołych zabaw w obecności rodziców.
Hokus pokus czary- mary niech się spełnią andrzejkowe czary
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Nie każdy wie, że ten pluszowy przyjaciel ma swoje święto. To właśnie 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Uszatek, Puchatek, Paddington czy Colargol. Dziś wszystkie pluszowe misie na całym świecie mają swoje święto. Ulubiona zabawka dzieci ma już 107 lat. Jego urodziny świętowały też przedszkolaki z naszego Przedszkola nr 5.
Pierwsze urodziny pluszowy miś miał w 1902 roku. Wówczas prezydent USA Theodore Roosevelt - zapalony myśliwy - nie dopuścił do zastrzelenia małego niedźwiadka. Wykorzystano zdrobniałe imię prezydenta i zaczęto sprzedawać zabawki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
Tego też dnia najmłodsi i nieco starsi przygotują w szkołach, przedszkolach, bibliotekach konkursy, festyny związane z bohaterem w roli głównej.
Przedszkolaki z Przedszkola nr 5 w Sokółce otrzymały zaproszenie na zajęcia edukacyjne zorganizowane przez panie z Biblioteki Pedagogicznej w Sokółce.
Halloween
Zajęcie otwarte z Rodzicami-„Playing english”
 
            W listopadzie odbyło się zajęcie otwarte z udziałem rodziców w grupie III „Bratki”. Były to zajęcia, które miały na celu przedstawienie dzieciom tradycji „Halloween”, przezywania radości ze wspólnej zabawy językiem obcym. Przedstawione zabawy były propozycją pomocy dziecku w nauce języka angielskiego. Obecność rodziców utwierdza dziecko w przekonaniu, że nauka języka jest ważna, i że obie strony mogą czerpać z niej korzyści. Zabawa dziecka z językiem angielskim w towarzystwie rodziców to świetna dodatkowa możliwość kontaktu z tym językiem, sprzyjająca wypracowywaniu schematów zachowań pomagających w nauce nie tylko języka obcego. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zabawach prezentując to jak dobrze już radzą sobie z słuchaniem, rozpoznawaniem i mówieniem liczebników, śpiewaniem piosenek, rozumieniem i wykonywaniem prostych poleceń, odpowiadając na proste pytania w języku angielskim.
Rodzice wyrazili swoją aprobatę dla takich działań, które poszerzają działania przedszkola o bezpłatna naukę języka obcego. Wypowiedzieli się bardzo pozytywnie w ankiecie skierowanej do rodziców, że taka zmiana powinna być kontynuowana w przyszłości, ponieważ jest bardzo korzystna dla dzieci, rodziców i placówki. Były też miłe słowa i podziękowania w rozmowach indywidualnych . Jedna z mam wyraziła chęć zapisania dziecka na pełny kurs językowy widząc jakie korzyści daje dziecku kontakt z językiem obcym podczas zajęć w przedszkolu.
Wesele w Przedszkolu
Zabawy swobodne w przedszkolu  dają dzieciom wiele radości , a nam - nauczycielom umożliwiają obserwację dzieci w różnych sytuacjach. Niejednokrotnie, wynikiem tych zabaw są przeżycia w domu. Wczoraj w grupie Stokrotek dzieci zainicjowały zabawę :" w Wesele".Były stroje odpowiednie na wesele i oczywiście przyśpiewki weselne typu : 100 Lat.. Śpiewy, tańce hulanki i swawole oraz ( co najważniejsze) wiele radości i zadowolenia.
Jesienne jeżyki

W przedszkolu jest wiele okazji do rozbudzania wrażliwości ekologicznej. Obejmuje ona zaznajamianie dzieci ze światem roślin i zwierząt, z przyrodą nieożywioną a także nauczenie ich dostrzegania i przeżywania piękna przyrody oraz obcowania z nim. Szczególną uwagę należy zwrócić na rozwijanie u dzieci szacunku i poczucia odpowiedzialności za stan i pomnażanie zasobów naturalnych środowiska człowieka, wrażliwości na środowisko przyrodnicze, szacunek do niego, racjonalne korzystanie z jego zasobów, dążenie do kontaktu z nieskażonym środowiskiem.

Cele edukacji ekologicznej powinny obejmować :

- przekazanie dzieciom podstawowych wiadomości o ekosystemach, obiektach i zjawiskach przyrodniczych występujących w najbliższej okolicy,

- dostarczanie dzieciom wiadomości na temat przyczyn zanieczyszczania wody, powietrza, gleby i lasów oraz sposobów zapobiegania tym zanieczyszczeniom,

- pogłębianie wiadomości na temat roślin i zwierząt żyjących na Ziemi,

- stwarzanie okazji do bezpośrednich kontaktów z przyrodą i obserwacji zjawisk przyrodniczych,

- rozwijanie umiejętności dostrzegania piękna przyrody,

- kształtowanie przyjaznego stosunku do roślin i zwierząt,

- kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody,.

Podczas zajeć dotyczących ekologii Stokrotki rozmawiały o zwierzętach, rozwiązywały zagadki , a nastepnie wykonywały kolczaste jeżyki.