Adaptacja dziecka do warunków przedszkolnych

Ze względu na nietypową sytuację w kraju i na świecie, spowodowaną COVID 19, adaptacja dziecka w Przedszkolu nr 5 w Sokółce będzie miała nieco inny przebieg.

Bez wątpienia jest to trudny czas zmian dla dziecka i rodziców. Od dzieci wymaga się nie tylko przystosowania do nowych warunków otoczenia, poznania nowej organizacji dnia, zaakceptowania innej niż do tej pory pozycji społecznej; przebywanie w licznej grupie rówieśniczej a przede wszystkim nierozerwalnie łączy się z rozstaniem z rodzicami.

Rodzic jest pełen obaw, niepokoju oddając swoje dziecko pod opiekę wykwalifikowanych jednak obcych wychowawców. Rodzic musi mieć świadomość istoty i wagi współpracy między środowiskiem domowym a przedszkolnym.

Rodzic zatem musi zrobić wszystko aby ułatwić dziecku przedszkolny start i dobrze przygotować do czekających je zadań. Jak może to zrobić:

• Rozmawiaj pozytywnie o przedszkolu (Nigdy nie strasz dziecka przedszkolem, przeciwnie staraj się podkreślać jego dobre strony)
  • Wdrażaj dziecko do przestrzegania umów i zasad
  • Pomagaj dziecku stać się samodzielnym, nie wyręczaj go. ( Sprawdź czy Twoje dziecko potrafi samodzielnie wykonywać proste czynności. Jeśli ma problemy poćwiczcie razem i chwal je za każdy nawet najmniejszy sukces)
  • Pozwól dziecku uczestniczyć w przygotowaniach do przedszkola ( Wspólne zakupy, daj możliwość przyzwyczajenia się do tych rzeczy w domu, aby w przedszkolu to wszystko nie było takie nowe, a już znajome a zarazem łatwe do rozpoznania)
  • Kontakty z dziećmi ( Jeśli dziecko miało mało kontaktów z rówieśnikami nadrób to, zaproś do domu, wybierzcie się na plac zabaw, postaraj się nie wtrącać do zabaw dzieci)

Rady na pierwsze dni w przedszkolu :

• Dziecko przyprowadzamy na własnych nogach, postaraj się nie wnosić dziecka na rękach. W przedszkolu żegnaj się z dzieckiem czule, jednak szybko. Okazuj spokój podczas rozstania.
  • Nie okazuj dziecku własnych rozterek zostawiając je w przedszkolu ( Przekazujesz mu wtedy własne lęki)
  • Jeśli dziecko płacze przy rozstaniu z mamą postarajcie się, żeby przez kilka dni odprowadzał je tata
  • Jeżeli masz możliwość w początkowym okresie postaraj się odebrać dziecko wcześniej ( małe dziecko ma inne poczucie czasu)
  • Zawsze dotrzymuj danego słowa ( Nie mów, że przyjdziesz po nie wcześnie, gdy jest to niemożliwe)
  • Przygotuj dla dziecka wygodny strój, do samodzielnego ubierania, który można pobrudzić
  • Nie wyręczaj dziecka. Nawet jeśli wykonuje czynność nieco niezdarnie
  • Pamiętaj, że na początku, nie jest najważniejsze, żeby jadło lub bawiło się fantastycznie, albo spało wzorowo. To ciężki okres i najważniejsze, żeby dziecko przyzwyczaiło się do rozstania z domem
  • Postaraj się nawiązać dobry kontakt i stałą współpracę z wychowawcami.

Nauczyciel pamięta, że każde dziecko jest indywidualnością, rozwija się we właściwym dla siebie tempie.
Wspiera dziecko w okresie adaptacji poprzez celowe, przemyślane działania dostosowane do potrzeb i możliwości dziecka.

• Nauczyciel przygotowuje salę, dekoracje dostosowaną do wieku i potrzeb przedszkolaków.
  • Dba aby zabawki i pomoce dydaktyczne znajdujące się w sali były atrakcyjne, różnorodne i dostosowane do wieku i możliwości manipulacyjnych dzieci.
  • Nauczyciel zapoznaje dzieci z pomieszczeniami przedszkola: szatnią (zapoznaje dziecko z jego znaczkiem), salą, łazienką, ogrodem przedszkolnym, by dziecko czuło się w Przedszkolu bezpiecznie i pewnie.
  • Nauczyciel obrazuje i tłumaczy dzieciom przebieg dnia by niwelować strach dzieci, przedstawia w sposób dostosowany do wieku dzieci zasady funkcjonowania w przedszkolu (dotyczące też COVID 19)
  • Inicjuję zabawy integracyjne, czuwa nad przebiegiem zabaw, motywuje i wspiera dzieci.
  • Organizuje zabawy z wykorzystaniem różnorodnych metod pracy.

Rodzicu  uzbrój się w cierpliwość i bądź konsekwentny pomimo buntów, tupania czy płaczu.
Proszę uwierzyć, że nauczycielki oraz inni pracownicy przedszkola dokładają wszelkich starań żeby okres adaptacji był jak najkrótszy!